Gezer Tozar

GeZeR ToZaR FoRuM
 
AnasayfaKapıSSSAramaKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 Renkler ve Astroloji

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
rose_flowersavatar

Mesaj Sayısı : 768
Yaş : 39
Nerden : Bilgisayar olan herhangi bir köşeden
RuH HaLi :
SaNaL HaYVaN :
MaDaLYaLaRıNıZ :
Thanks : 73
Rep Gücü : 1119
Kayıt tarihi : 07/02/09

MesajKonu: Renkler ve Astroloji   Cuma Mayıs 01, 2009 7:42 pm

Renk, bir noktadaki ışığın herhangi bir görüntüsü olarak nitelenebilir. Renklerin yaşamımızdaki etkisi oldukça fazladır. Açık mavi bulutlar insan ruhunu sakinleştirip huzurla doldururken; koyu siyah bulutlar insana stresli bir ruh hali yaşatabilir. Ormanda dolaşırken ağaçlarda, çimenlerde ve benzerlerinde gördüğümüz yeşil renkler bizi sakinleştirir, gevşetir. Renk terapide, insanı aktif hale getirmek için kırmızı; düşünce gücünü arttırmak için sarı; zinde olmayı sağlamak için turuncu; vücudun uyumlu hale gelmesini, gevşemesini sağlamak için yeşil; insanı sakinleştirmek için mavi kullanılır.

Astrolojide de renkler çok önemlidir. Gezegenlerin de renkleri vardır. Tarih boyunca, gezegenlere çeşitli renk, sembol ve karşılık verilmiştir. Mars kırmızı, Venüs yeşil, Jüpiter mavi, Merkür turuncu, ay mor ve güneş sarıdır. Batıda ve İslam'da, uzun süre hakim olan evren modelinde; ortada dünya 4 elementin, aynı toprak, su, hava ve ateşin bulunduğu küre olup, ondan sonra 7 klasik gezegen 7 feleği idare etmektedir. İlk felek, en hızlı hareket eden aya ait olup, ondan sonra dünyadan gözlenen gezegen hızı olarak sırasıyla Merkür, Venüs, Güneş, Mars, Jüpiter, Satürn yerlerini alır. Ondan sonra 3 felek daha yer alır ve bunlardan birincisi "burçlar kuşağı"dır. Diğerleri "sabit yıldızlar kuşağı" ve "kürsi"dir.
Burçlar kuşağı 12 burçtan oluşmuştur ve 12 burç da "dişi" ve "erkek" olmak üzere 2 set vardır. Burç kuşağındaki 12 burç sırasıyla renk tayfına tabi olarak gösterilir (Kırmızı, sarı ve mavi ana renklerdir. Kırmızı ile sarının karışımından turuncu; kırmızı ile mavinin karışımından mor; mavi ile sarının karışımından da yeşil oluşur).

Burçların, "gezegen", "element", "cinsiyet", "renk", "işlev", "tarih", "dörtlü grup" ve "zıt burç"unun tablosu şöyledir:

Burç Tarih Gezegen Element Dörtlü Grup Cinsiyet Renk Zıt Burç İşlev
Koç 21Mart- Mars Ateş Öncü Erkek Kırmızı Terazi İlahi Aşk
20Nisan
Boğa 21Nisan- Venüs Toprak Sabit Dişi Kırmızı- Akrep Duygu
20Mayıs Turuncu
İkizler 21Mayıs- Merkür Hava Değişken Erkek Turuncu Yay İlahi
21Haziran Hikmet
Yengeç 22Haziran-Ay Su Öncü Dişi Turuncu- Oğlak Duyu ve
22Temmuz Sarı Hareket
Aslan 23Temmuz-Güneş Ateş Sabit Erkek Sarı Kova İlahi
23Ağustos Kudret
Başak 24Ağustos-Merkür Toprak Değişken Dişi Sarı- Balık Düşünce
22Eylül Yeşil
Terazi 23Eylül- Venüs Hava Öncü Erkek Yeşil Koç İlahi Aşk
23Ekim
Akrep 24Ekim- Mars- Su Sabit Dişi Yeşil- Boğa Duygu
22Kasım Pluton Mavi
Yay 23Kasım- Jüpiter Ateş Değişken Erkek Mavi İkizler İlahi
21Aralık Hikmet
Oğlak 22Aralık- Satürn Toprak Öncü Dişi İndigo Yengeç Duyu ve
19 Ocak Hareket
Kova 20 Ocak- Satürn- Hava Sabit Erkek Mor Aslan İlahi
18Şubat Uranüs(Ay) Kudret
Balık 19Şubat- Jüpiter- Su Değişken Dişi Eflatun Başak Düşünce
20Mart Neptün

Burçlar ve gezegenler belirli titreşimleri ifade ederler. Her bir burç bir elemente karşılık gelir ve 3 dörtlü grup vardır. Bunlar; "öncü grup" (koç, yengeç, terazi, oğlak), "sabit grup" (boğa, aslan, akrep, kova) ve "değişken grup"dur (ikizler, başak, yay, balık). Her bir burç, burçlar kuşağında karşısına düşen burçla 180 derece açı yapar ki bu burçlar zıt burçlardır ve renkleri de zıttır. Fakat, zıt burçların işlevleri aynıdır. Burç renkleri de bize "burçların işlevleri ve titreşimsel güçleri" hakkında çok bilgi verir. Kırmızı ile yeşil birbirlerine zıttır (Mars ile Venüs de birbirlerine zıttır). Sarı ile mor birbirlerine zıttır (Ay ile Güneş de birbirlerine zıttır). Mavi ile turuncu birbirlerine zıttır (Jüpiter ile Merkür de birbirlerine zıttır).

Her bir burç duyguları ifade eder. Venüs, aşk, sanat, güzellik gibi ince duyguları ve dişiliği ifade eder. Mars kaba duyguları, erkekliği ifade eder. "Merkür ve Jüpiter" ezoterik açıdan bir ikili olup; Merkür somut düşünceyi (iletişim, öğrenme kapasitesi) ve Jüpiter de soyut düşünceyi (zenginlik, keyif, felsefe) ifade eder. Satürn ise Güneşin dengeleyicisi olan ve diğer klasik 6 gezegene göre daha üst boyutta bir gezegendir. Ay, dişilik ve annelik gezegenidir. Güneş ise ego ve sosyal hakimiyeti ifade eder.

_________________
Forumda küfür,argo,kişiliğe hakaret,rencide edici sözler YASAKTIR. Türkçemizi mümkün olduğunca güzel kullanınız...

Bir ADMiN ata sözü Şöyle Der
" Biliyorsan Paylaş Mod Yapsınlar, Bilmiyorsan Sus Banlamasınlar''
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://www.gezertozar.forumh.net
rose_flowersavatar

Mesaj Sayısı : 768
Yaş : 39
Nerden : Bilgisayar olan herhangi bir köşeden
RuH HaLi :
SaNaL HaYVaN :
MaDaLYaLaRıNıZ :
Thanks : 73
Rep Gücü : 1119
Kayıt tarihi : 07/02/09

MesajKonu: Geri: Renkler ve Astroloji   Cuma Mayıs 01, 2009 7:42 pm

Herkesin doğum gününe göre, kişiliğini yansıtan farklı bir rengi vardır.

DOĞUM GÜNÜ RENK
23 ARALIK=1 0CAK KIRMIZI
25 HAZİRAN=4 TEMMUZ KIRMIZI
2 OCAK=11 OCAK TURUNCU
5 TEMMUZ=14 TEMMUZ TURUNCU
12 OCAK=24 OCAK SARI
15 TEMMUZ=25 TEMMUZ SARI
25 OCAK=3 ŞUBAT PEMBE
26 TEMMUZ=4 AĞUSTOS PEMBE
4 ŞUBAT=8 ŞUBAT MAVİ
5 AĞUSTOS=13 AĞUSTOS MAVİ
9 ŞUBAT=18 ŞUBAT YEŞİL
14 AĞUSTOS=23 AĞUSTOS YEŞİL
19 ŞUBAT=28 ŞUBAT KAHVE
24 AĞUSTOS=2 EYLÜL KAHVE
1 MART=10 MART TURKUAZ
3 EYLÜL=12 EYLÜL TURKUAZ
11 MART=20 MART BEJ
13 EYLÜL=22 EYLÜL BEJ
21 MART SİYAH
23 EYLÜL ZEYTİN YEŞİLİ
22 MART=31 MART MOR
24 EYLÜL=3 EKİM MOR
1 NİSAN=10 NİSAN LACİVERT
4 EKİM=13 EKİM LACİVERT
11 NİSAN=20 NİSAN GÜMÜŞ
14 EKİM=23 EKİM GÜMÜŞ
21 NİSAN=30 NİSAN BEYAZ
24 EKİM=11 KASIM BEYAZ
1 MAYIS=14 MAYIS MAVİ
12 KASIM=21 KASIM ALTIN
15 MAYIS=24 MAYIS ALTIN
22 KASIM=1 ARALIK KREM
25 MAYIS=3 HAZİRAN KREM
2 ARALIK=11 ARALIK GRİ
4 HAZİRAN=13 HAZİRAN GRİ
12 ARALIK=21 ARALIK KESTANE
14 HAZİRAN=23 HAZİRAN KESTANE
22 ARALIK NEFTİ
24 HAZİRAN GRİ
KIRMIZI: Şirin ve sevgi dolu, aşık olmayı seven ve genellikle neşeli, hareketli olan biridir. Fakat, ara sıra mutsuz olduğu da görülür. Çekingen değildir.
KREM: Yarışma ruhuna sahip, sportif ve kaybetmeyi asla sevmeyen biridir. Genellikle neşelidir. Aşkta doğrusunu bulmak için uzun süre beklemeyi tercih eder.
NEFTİ: Görünüşüne önem veren, zevkli bir kişidir. Arkadaş edinmekte üstüne yoktur ve ruhunda liderlik vardır. Hayatı ve kariyer için çok düzenli çalışan biridir.
GRİ: Çekici, hayat dolu, dost canlısı, duygularını asla gizlemeyen ve başkalarının gününü aydınlatan biridir. Hayal gücü yüksektir. Doğru sözleri doğru yerde söyler.
YEŞİL: Zarif, kendine güvenen, hayatının tek ve gerçek aşkını bekleyen biridir. Sağlığına oldukça fazla düşkündür. Sabırsız ve başkalarını yönlendiren bir kişidir.
ALTIN: Doğruyu da yanlışı da bilmeyen, neşeli, adil ve dışa dönük bir kişidir. İlişkilerinde oldukça hassastır. Kolayca huzursuzluğa kapılır.
PEMBE: Her zaman yapabileceğinin en iyisini yapmaya çalışan ve başka insanlara yardım etmeyi seven bir kişidir. Masallardaki gibi bir aşk yaşamak ister.
SARI: İlişkilerinde ast olmayı sevmeyen, önderlik ruhuna sahip, cömert, abartısız ve tatlı bir kişidir. Romantiktir. Başkaları adına karar vermeyi sever.
KESTANE: Espri anlayışı yüksek, zeki, bağımsız ve ne yapacağını bilen bir kişidir. Akıllı ve pratik olmasına karşın tembelliği de seven biridir.
TURUNCU: İlişkilerinde sorumlu, uyumlu rekabetçi ve güvensizdir. Fakat doğru insanı bulunca ona sonsuza dek güvenebilir.
MOR: Gizemli, çekici, anlayışlı, insanları etkilemeyi seven ve arkadaşları arasında oldukça fazla popüler olan biridir.Asla bencillik yapmaz. Psikolojisi oldukça çabuk değişir.
BEJ: Sezgileri güçlü, merhametli, bencilliği sevmeyen çok sakin biridir.Fakat hemen strese girebilecek bir yapıya sahiptir. İlişkilerinde kıskançtır ve küçük sorunları büyütür.
GÜMÜŞ: Hırslı, utangaç, gururlu, yeni deneyimlere açık ve orijinal fikirlere sahip bir kişidir. Çapkındır ve bu yüzden aşk hayatı karmakarışıktır.
BEYAZ: Kıskanç, tutkulu, hırslı ve asil bir ruha sahip bir kişidir. Takdir etmeyi bilir, ama, bazen kendini diğer insanlardan üstün görür.
SİYAH: Acımasız, cesur, sağlam yaratılışlı, bağımsız ve girişken biridir. Aşkı farklı yaşamayı sever. Karar almadan önce, uzun süre düşünür.
ZEYTİN YEŞİLİ: Şiddeti sevmeyen, sakin, yumuşak mizaçlı, kıskançlığı sevmeyen ve adalet duygusu gelişmiş bir kişidir.Nerede ne şekilde davranılacağını ve konuşulacağını çok iyi bilir.
KAHVE: İlişkilerinde kolayca yakınlık kuramayan ve kurmayan, hareketli ve sportif bir kişidir. Çok çabuk aşık olur ve ideal aşkını buluncaya kadar da arayışlarını sürdürür.
MAVİ: Mantıklı, aşık olmayı seven, kendine güveni olmayan, gerekli zamanlarda cesur olabilen bir kişidir.
LACİVERT: Yaşamayı seven, zevkli ve konsantrasyonu iyi olmayan bir kişidir. Aşkta, duygusal olmasına rağmen zor affeder.
TURKUAZ: Duyguları birdenbire ve kolayca değişebilen, yalnızlığı ve seyahat etmeyi seven biridir. Anlatılanlara kolayca inanan, sadık ve iyi bir dinleyici olduğundan aşk yüzünden kolay incinebilir.

_________________
Forumda küfür,argo,kişiliğe hakaret,rencide edici sözler YASAKTIR. Türkçemizi mümkün olduğunca güzel kullanınız...

Bir ADMiN ata sözü Şöyle Der
" Biliyorsan Paylaş Mod Yapsınlar, Bilmiyorsan Sus Banlamasınlar''
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://www.gezertozar.forumh.net
 
Renkler ve Astroloji
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Gezer Tozar  :: Forum :: Yaşam :: Astroloji-
Buraya geçin: